Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Zdravím, hledám někoho, kdo by mi pomohl sprovoznit domáci file server se ZFS systémem. Vzhledem k implementaci uvažuji o Solaris 10 nebo OpenSolaris. Nejsem znalý linuxu ani unixu, jsem uživatelem MacOS X, kde jsem očekával podporu ZFS, ale zazdili ji. Počítám, že bych pak jednoduchou konfiguraci jako je přidávání disků nebo přístupových práv zadával přes GUI. Pokud by jste požadovali úplatu, navrhněte cenu. Děkuji.
cenu navrhuj vzdy na konci, iba ako poslednu moznost :)
nj - na akom zeleze to chces? pises, ze si neznaly UX - to je tazko potom vobec cosi vysvetlovat. Instalacia Solaris 10 neni vobec problemova - s troskou stastia sa da "preklikat" az k uspesnemu koncu (a rovno system na zfs)
uncle google toho ponuka dost, napr. www.sun.com/software/solaris/howtoguides/installationhowto.jsp skus si to najskor sam step-by-step podla toho manualu a pripadne napis comu nerozumies .. ( dobre je si to vyskusat napr. vo virtualke - napr. vmware - a potom ist ostro na zelezo)
Ahoj, doporučoval bych nainstalovat OpenSolaris - tady http://www.opensolaris.com/ nebo http://www.opensolaris.cz si stáhneš liveCD nabootuješ z něj a pak z něj i systém naistaluješ i na disk (na ploše je ikona "Install" nebo tak něco). Instaluje se pomocí plně grafického průvodce, je to jen pár kliknutí (skoro jako MacOS X ).
Vlastní sdílení disku se pak dá taky naklikat, stačí se rozhodnout jesti chceš sdílet pomocí NFS nebo SMB/CIFS a popisů jak udělat na ZFS různé raidy apd je na Internetu plno. Na českých stránkách opensolarisu taky najdeš diskuzní fórum, kde ti určitě někdo rád poradí, když narazíš na problém.
Zatím skouším Solaris 10 pod VirtualBoxem. Konfigurace - Opteron 144 (2,7GHz), 4GB Ram, nVidia GeForce 7600GS, 8 interních disků, jeden chci použít jako systémovej, zůstatek jako jedno pole s redudancí ZFS s možností přidávání externích USB a Firewire disků. Jde mi čsitě o ukládání dat po síti s možností využít hotswap pro přidání nebo odebrání disků, jak interních tak externích a ochranu dat při poruše disku. Rychlost není prvořadá. A ještě jednoduchou správu přístupu k obsahu z Win, MacOS X a Linux.
Z tohoto pohledu by mě ještě zajímalo, jestli Solaris, nebo OpenSolaris. Děkuji.
Já osobně bych šel do OpenSolarisu, Solaris 10 už je trošku jiný systém .
Na ty disky bych nahodil raid - vytvoř ZFS na jednom z disků a na něj nainstaluj systém. Pak až vklidu ze systému ručně vytvoř nějaký raid na ostatní disky.
Na Solarisu se na oddíly nějak nehraje, takže se nesnaž zbytečně vytvářet více ZFS oddílů, např. jeden pro systém a zbytek pro data - je to zbytečné.
Pro přístup k obsahu máš vpodstatě dvě možnosti a to buď NFS anebo Sambu. Nevím jak na Macu, ale na Windows bys pro zprovoznění NFS musel nahodit nějaký Unix subsystem, Samba by měla jít prakticky out-of-the box. Někde na Internetu určitě najdeš porovnání, která ti pomohou vybrat si to ideální řešení.
Jinak možná ti budou užitečné moje zápisky na blogu opensolaris.cz - http://www.opensolaris.cz/blog/kenji
Solaris 10 pod Fusion jsem nainstaloval, ZFS konfigurace přes java web console by taky šla, zatím jsem skončil u toho, jak nastavit sdílení pro Mac a Win klienty. Prostě pokud na to nemám "wokýnka", jsem ztracen.
OpenSolaris - zde jsem narazil, ale zkusím to ještě jednou. Obávám se ale, že kvůli naprosté neznalosti unix/linux systémů a tím pádem i práce s příkazovou řádkou pro mě zavedení resp. spojení systémového disku a dalších disků do jednoho (předpokládám) ZFS půlu je nemožné Např. u OpenSolarisu jsem zatím nepřišel na to proč nejde spustit ZFS administrace přes web, nebo jak ji zprovoznit, to samé SMC nebo nějaký ekvivalent Ideální by bylo, kdy by mi to někdo nakonfiguroval a já mu koukal přes rameno.
Dík za pozvání, ale obávám se, že bych tam byl se svými znalostmi za kašpara
Kde najdu a jak zprovozním "ZFS konfigurace přes java web console " ?? Děkuji za info.
Tak asi s tím nepohnu, takže tímto hledám někoho z Prahy, kdoby by byl ochotný za rozumnou odměnu nainstalovat a nakonfigurovat PC se ZFS systémem a případně UPnP a poskytl základní instrukce. Systém by se instaloval na samostatný disk s vytvořením img na DVD nebo jinde pro snadný recover. Důležité je, aby bez problémů chodilo připojení dalších disků přes USB a FireWire. Pište na ivan.styx@post.cz. Děkuji.
a v com mas presne vlastne problem ? ved ked vlozis to DVDcko do mechaniky ( napr. so Solarisom ) - tak je to par v celku jednoduchych otazok a mas to .. (pre jednoduchost das naistalovat vsetko vratane Xkov)
skusal si ten picture-by-picture postup co som hore pastoval?
Instalace v pohodě, konfigurace ZFS se taky povedla, ale vytváření sdílení, práv, Samba, to už je na mě moc. A to dělám pod VmWare, když si představím, že přímo na železe ještě možná bude potřeba něco dělat s ovladačema + ta konfigurace. Kupříkladu po nastartování Samby mi přestalo fungovat nastavení uživatelů přes SMC, končí mi to vždy chybovou hláškou. To samé od začátku u konfigurace disků v SMC. Nasdílení složky přes SMB se mi taky nepovedlo (samozřejmě přes web rozhraní). Kdyby existovalo ZFS pro widle, resp. kdyby jej nezazdili v Apple, tak mám klid
Ja bych zkusil http://pcbsd.org/ ma to ZFS, klikaci instalak, KDE a je to cesky.A OpenSolaris ma ZFS, klikaci instalak, Gnome a je to cesky a krome toho dostanete ZFS v cerstve odladene verzi
Sice to nema grafickou administraci ZFS, ale protoze jedina vec co bude potreba udelat je pridat dalsi disky do poolu nebo vytvorit pool novy (podle toho co bude lepe vyhovovat), coz se da velmi snadno udelat z prikazove radky, staci k tomu vedet nazvy zarizeni a syntax. S obojim vam poradi na IRC FreeNode #freebsd nebo #opensolaris.Neboli zadny rozdil (ona ta graficka nadstavba nad ZFS moc terno dnes neni).
Do open solarisu bych nesel, testoval jsem ho nedavno a pokud clovek neni solaris guru tak neustale narazi na ruzne problemy, ktere v dnesni dobe nema cenu moc resit, protoze FreeBSD je snadnejsi k pouziti a PCBSD distro je navic udelano uplne pro uplne zacatecniky. Navic v PCBSD mate vetsi pravdepodobnost ze vam bude fungovat wifi, coz je u domaciho file serveru plus.Heh, kdybych ten stroj zrovna ted neinstaloval, tak bych mozna mlcel. Ale pro ZFS/CIFS opravdu neresite nejakou administraci, nainstalujete, pridate zarizeni do poolu a date exportovat pres CIFS, coz bude dost mozna se Sambou jeste vice nepohodlne. A argument o WiFi mi unika - ktera WiFi krome Broadcomu aktualne v OSolu chybi?
Pokud nechcete klasicky server ale NAS krabici do ktere nahazite disky a bootnete ji z USB a pojede vam na tom ZFS tak silne doporucuji FreeNAS.org -> ma to i ZFS i administraci pres browser. Neni to ale server v klasickem smyslu, je to jednoucelovy NAS. Pokud tedy chcete jenom fileserver a nic jineho, tak ten freenas bude nejlepsi. ZFS je podporovana ve verzi 0.7, silne doporucuji stahnout 64-bitovou verzi. Kdyz nemate zkusenosti z unixem tak bych sel do toho freenas.Muze byt. Nebo EON (http://eonstorage.blogspot.com/)
Musim souhlasit. Sice jsem BSDckar,ale u OpenSlowlarisu nevidim problem. Umi to bez problemu moje CDMA ( automaticky ho to detekovalo a nainstalovalo ) a po nejakem tom hrani jsem rozchodil i tu Broadcom Wifi. Nedostatek pro me byl spise v nedostupnosti softwaru na ktery jsem zvykly ( ale treba jen neumim hledat ). V oficialnich repositarich toho zase tak moc neni (napr. VLC,mplayer). Dalsi nedostatek vidim ve velice dlouhe instalaci(proto prezdivka Slowlaris),kterou ale nedelate kazdy den.
Pokud, ale chcete ZFS,urcite bych sahnul po Solarisu. Sam provozuju 3 souborove FreeBSD servery se ZFS,ale Solaris se mi k tomuto ucelu zda vhodnejsi.
Ja znam Slowlaris v souvislosti s instlaci solarisu 9-10,ktere nejsou zrovna rychle. Starsi verze neznam vubec
Jinak plno zkusenosti se ZFS pod FreeBSD je napsanych na ceske konferenci. Za sebe muzu jen rict, ze jsem zatim nemel jedinny problem a to na ZFS mam kolem 10T dat jak na FC tak pres iSCSI.
Nam tu bezi Solaris, fBSD, openBSD, linux a AIX a se solarisem je nejvice problemu. Kuprikladu: na jednom disku bez ZFS umi jen 9 partitions, z nichz jsou 2? reserved, bootovani obskurni metodou pres bootarchive ktery se poskodi a solac nebootne kdyz nainstalujete patch a neudelate shutdown, ale jen reboot. /tmp adresar to dela do swapu. Kdyz chcete gnu soft musi se to slozite prekladat a resite takove lahudky jako firefox nejede protoze se pouzil sice gcc ale solarisi as. patchovani no to je tedy dost hruza, nejen os ale treba i ten jejich sun studio c kompilator, ktery je znacne bugovy. patche ktere automaticky rebootuji masinu, ty jsou taky lahudka, zvlaste kdyz masina pak nebootne protoze vyzaduje novy firmware, Sunsolve a vyhledavani patchu no tam si pripadam jak zlatokop, sice dodavaji i automaticky aktualizator, ale ten casto nema k dispozici aktualni data, treba nektere security bugy jsou porad nepatchnute i kdyz mi jejich aktualizator hlasi ze je vsechno ok, musim udelat patch hunt na sunsolve, coz stoji spoustu casu. Diky nechci.
Solaris jsme k velke radosti adminu opustili vsude kde to slo. Instalovat si jeste dneska solaris na novy stroj? Nevidim k tomu duvod, co poskytuje solac za unikatni featuru, ktera by se nedala sehnat jinde s podstatne nizsi administrativni zatezi? Solac jsem pouzival od roku 93 a je zajimave ze jeste dneska ma stejne zbastleny userland jako mel vzdycky, aspon ze se k tomu uz dodava i gnu userland, aby se s tim dalo lepe pracovat.
Spatne nadefinovany xterm, to je taky lahudka. To se musi opravovat v solarisu minimalne poslednich 10 let, zkuste si zagooglovat.
% mkdir /tmp/foo % env TERMINFO=/usr/share/lib/terminfo /bin/infocmp xterm > /tmp/foo/xterm.ti % echo ' knp=\E[6~, kepp=\E[5~, kend=\EOF, khome=\EOH, ' >> /tmp/foo/xterm.ti % env TERMINFO=/tmp/foo /bin/tic -v /tmp/foo/xterm.ti Vypis disku je taky vysoce intuitivni prikaz: echo "" | format
defect.opensolaris.org/bz/show_bug.cgi For je ze sun driv krachnul nez tohle opravil. Zaslouzil si to,
Oracle ostatne posle Solac k zemi jako to udelal s ostatnim konkurencnim softem co si koupil, ma s timto bohate zkusenosti, zakaznikum byl oznamen end of support da 2-3 roky po zakoupeni a starejte se. Verit oraclu ze to bude tentokrat jinak? Najivita. Nasazovat dneska Solaris na nove aplikace? To si kupujete listek na Titanic.
Ja vidim trend uplne opacny, jakmile zacal byt linux dostatecne pouzitelny, tak lidi opousteli Solaris kde jen mohli, rekneme tak od roku 2002. Levnejsi HW, snadnejsi administrace, vetsi dostupnost administratoru a programatoru.
Jo a sitovka co mi nejede je ralink USB wifi, ve fbsd to ma driver ural. V ubuntu 7.10 taky spolehlive nejede v fbsd 7 a 8 jede fajn. Solaris ale neni nejhorsi unix co jsem videl. prvenstvi ma HP-UX, druhy mel IRIX. Solaris bych definoval jako: kdyz vynalozite nadstandardni mnozstvi prace. tak to rozchodite v HPUX a IRIXu tam byla vyjimka kdyz se vam neco podarilo rozchodit, HPUX ma jeste dneska leaky v kernelu, doporucuje se reboot jako soucast tydeni systemove udrzby :)
Nam tu bezi Solaris, fBSD, openBSD, linux a AIX a se solarisem je nejvice problemu. Kuprikladu: na jednom disku bez ZFS umi jen 9 partitions, z nichz jsou 2? reserved,Mluvite o Solarisu 10 a ne o OpenSolarisu. Neb jinak by jste nemluvil o tom, ze tam je max 7 dostupnych slices v jednom VTOCu. Jenze mi osobne unika k cemu potrebujete vice slices na jednom VTOCu a zjevne to unika i vsem ostatnim zakaznikum, kdyz to nebylo treba resit. Krome toho uz to dal nikoho nezajima vzhledem k ZFS.
bootovani obskurni metodou pres bootarchive ktery se poskodi a solac nebootneObskurdni metoda? Jedine, co je na nem neprijemne, ze ve stavu "auto-off-sync" se nesesynchronizuje sam, coz pak uzivatel dela manualne secvicenou metodou a miri se k automatice, aby to uzivateli zustalo zcela skryto. Jinak urychluje boot a treba Linux se k podobnym metodam take priklonuje.
kdyz nainstalujete patch a neudelate shutdown, ale jen reboot.A co misto reboot udelat init 6? A co si precist dokumentaci a pochopit, jak system pracuje? Admin by mel svuj system aspon trosku znat nez jej zacne adminovat systemem pokus/omyl.
/tmp adresar to dela do swapu.A? Co je v tomhle za problem? Kdyby to ostatni nezacali kopirovat, byl bych mozna opatrnejsi s tou otazkou, ale k cemu jinak pak slouzi /var/tmp?
Kdyz chcete gnu soft musi se to slozite prekladat a resite takove lahudky jako firefox nejede protoze se pouzil sice gcc ale solarisi as.Heh, coze? Proc prekladate Firefox, kdyz u Mozilly je vzdy aktualni k dispozici? Ktery GNU soft neni k dispozici u Sunfreeware? Na portacich software na Solaris se podilim jiz nejaky ten patek, takze mam docela predstavu, oc bezi.
patchovani no to je tedy dost hruza, nejen os ale treba i ten jejich sun studio c kompilator, ktery je znacne bugovy.Bugovy? Fakt? Prosim o seznam bugu, ktere se vas dotkly. Aspon se s nim da bezpecne prekladat jadro systemu, coz u GCC obcas pravda neni (kolikrat uz vanilla valcila s chybami v GCC...)
patche ktere automaticky rebootuji masinu, ty jsou taky lahudka,Ktery patch automaticky rebootne masinu? Cislo, prosim. Protoze by takovy mel chybu v postinstall skriptu.
zvlaste kdyz masina pak nebootne protoze vyzaduje novy firmware, Sunsolve a vyhledavani patchu no tam si pripadam jak zlatokop, sice dodavaji i automaticky aktualizator, ale ten casto nema k dispozici aktualni data, treba nektere security bugy jsou porad nepatchnute i kdyz mi jejich aktualizator hlasi ze je vsechno ok, musim udelat patch hunt na sunsolve, coz stoji spoustu casu. Diky nechci.smpatch? Opet narazite na Solaris 10, ze? Automatizovat instalaci skrze smpatch neni vzdy snadne, takze to trva, i kdyz uz je patch venku a Sun Alert k dispozici. A vyhledani na sunsolve znaci zadat cislo chyby ci cislo patche, oboji ze Sun Alertu mate.
Solaris jsme k velke radosti adminu opustili vsude kde to slo. Instalovat si jeste dneska solaris na novy stroj? Nevidim k tomu duvod, co poskytuje solac za unikatni featuru, ktera by se nedala sehnat jinde s podstatne nizsi administrativni zatezi?FMA? Dtrace? Musim pokracovat?
Solac jsem pouzival od roku 93 a je zajimave ze jeste dneska ma stejne zbastleny userland jako mel vzdycky, aspon ze se k tomu uz dodava i gnu userland, aby se s tim dalo lepe pracovat./usr/xpgX/bin nic?
Spatne nadefinovany xterm, to je taky lahudka. To se musi opravovat v solarisu minimalne poslednich 10 let, zkuste si zagooglovat.Ano, to znam. Je zajimave, ze nikomu nestalo za to tohle zalogovat jako chybu a resit za ty dlouhe roky. Nevim proc, ale ano, chyba je na Suni strane.% mkdir /tmp/foo % env TERMINFO=/usr/share/lib/terminfo /bin/infocmp xterm > /tmp/foo/xterm.ti % echo ' knp=\E[6~, kepp=\E[5~, kend=\EOF, khome=\EOH, ' >> /tmp/foo/xterm.ti % env TERMINFO=/tmp/foo /bin/tic -v /tmp/foo/xterm.ti
Vypis disku je taky vysoce intuitivni prikaz:Co je na prikazu format neintuitivniho? Mate intuitivni alternativu jinde?echo "" | format
defect.opensolaris.org/bz/show_bug.cgi For je ze sun driv krachnul nez tohle opravil. Zaslouzil si to,Eh, Sun nezkrachoval a tipuji, ze kdyby nekdo si neotevrel drzku pred nejakym novinarem na jare, je dnes Sun normalne fungujici samostatna firma. Ale to je jen ma osobni spekulace na zaklade verejnych informaci.
Oracle ostatne posle Solac k zemi jako to udelal s ostatnim konkurencnim softem co si koupil, ma s timto bohate zkusenosti, zakaznikum byl oznamen end of support da 2-3 roky po zakoupeni a starejte se. Verit oraclu ze to bude tentokrat jinak? Najivita. Nasazovat dneska Solaris na nove aplikace? To si kupujete listek na Titanic.Uzasna logika. Takze Oracle zaplati 5-7 miliard dolaru a pak je vyhodi oknem a necha vsechny zakazniky uteci k IBM? Ze u vas byl prodejce IBM a masiroval?
Ja vidim trend uplne opacny, jakmile zacal byt linux dostatecne pouzitelny, tak lidi opousteli Solaris kde jen mohli, rekneme tak od roku 2002. Levnejsi HW, snadnejsi administrace, vetsi dostupnost administratoru a programatoruJu, ten trend existoval a mohl si za to Sun. Jenze trend je postupne opacny a to cca tak rok, dva zpet. A ne jen Linux, ale i MS Windows. Coz je rozdil od dodavatelu Linuxovych reseni, kteri cili specialne na UNIX zakazniky, malokdy si troufnou jinam. Fakt je, ze od jara se trend zabrzdil kvuli nejistote, co panuje. Ale ac konkurence se snazi sec muze, hlavne velci zakaznici vyckavaji, Larrymu by neodpustili, ze jeho verejne oznameni nenaplni.
Jo a sitovka co mi nejede je ralink USB wifi, ve fbsd to ma driver ural. V ubuntu 7.10 taky spolehlive nejede v fbsd 7 a 8 jede fajn.A ten samy ovladac, co je ve fbsd, je v OpenSolarisu uz pres rok. Takze co presne nejede? Ptam se uz jen proto, ze mam za nej spoluzodpovednost.
Solaris ale neni nejhorsi unix co jsem videl. prvenstvi ma HP-UX, druhy mel IRIX. Solaris bych definoval jako: kdyz vynalozite nadstandardni mnozstvi prace. tak to rozchodite v HPUX a IRIXu tam byla vyjimka kdyz se vam neco podarilo rozchodit, HPUX ma jeste dneska leaky v kernelu, doporucuje se reboot jako soucast tydeni systemove udrzby :)Cupr, diky za pochvalu pro 5 let stary operacni system, ktery i dnes ma featury, ktere ostatni nejsou schopni dotahnout Btw. k vasemu AIXu, zkuste zapatrat v pameti, kdy a proc se AIX zacal znovu rozvijet
K tem bugum. Vim ze jsem mel nejaky problem pri konfiguraci LACP a ze blbnul iSCSI target ( a nejen me ).
Jinak,ale ja mam Solaris docela rad pro jeho primocarost i kdyz nektere veci jsou pro me naprosto nepochopitelne (napr ta konfigurace LACP i kdyby fungovala bez problemu)
Kazdopadne chapu cloveka,ktery sedne k Solarisu poprve a pokousi se neco konfigurovat. Pamatuju si sam sebe jak jsem hledal rc skripty a nadaval na manifesty Ale cim vice dokumentace jsem precetl, tim vice chapu jeho filozofii, ktera treba me osobne je blizsi nez ta Linuxova.
K tem bugum. Vim ze jsem mel nejaky problem pri konfiguraci LACP a ze blbnul iSCSI target ( a nejen me ). Jinak,ale ja mam Solaris docela rad pro jeho primocarost i kdyz nektere veci jsou pro me naprosto nepochopitelne (napr ta konfigurace LACP i kdyby fungovala bez problemu)Tak o tom zadna, bugu je fura Velice spatny je iSCSI target pred COMSTAR reimplementaci, tam bylo chyb... LACP jsem nikdy neresil, takze nevim. Ovsem bugs.opensolaris.org snese i zadosti/napady o vylepsovani zpusobu konfigurace, o mailing listech na opensolaris.org ani nemluve
Kazdopadne chapu cloveka,ktery sedne k Solarisu poprve a pokousi se neco konfigurovat. Pamatuju si sam sebe jak jsem hledal rc skripty a nadaval na manifesty Ale cim vice dokumentace jsem precetl, tim vice chapu jeho filozofii, ktera treba me osobne je blizsi nez ta Linuxova.SMF se spatne podava jako ficura, kdyz to neni dotazene do konce stale a tak strasne cizi pro UNIXovy svet Ale to uz jsme ujeli prilis od tematu otazky. Pokud tazatel si stale jeste neni jist, zda bylo vse zodpovezeno, at treba kontaktuje mne primo a ja se mu pokusim pomoci.
pouzivate:
1) SVM - rika vam neco 'soft partitions'?
2) VxVM - pocet volumes je prakticky neomezeny
3) ZFS - viz. 2)
ano, patchovani je krkolomne, take se to Sun snazi zmenit (OpenSolaris -> Solaris 11), pouzivejte Live Upgrade. Takovych 'bugu' a nedokonalosti najdete v kazdem OS mraky a podobnymi nedokonalostmi byste tu rozcupoval kazdy operacni system. Nicmene je treba odlisovat 'nedostatky' zpusobene vasi neznalosti od skutecnych chyb a jejich (ne)reseni vendorem. Ne, na OS urcenem primarne pro servery, Firefox atp. opravdu nepouzivam, beru to spis jako takovy bonus.
Predpokladam, ze na FreeBSD/OpenBSD mate minimalne stejnou uroven supportu jako od Sunu, ze (haha). O supportu ze strany komercniho linux distra, napr. Redhatu, bychom se taky mohli bavit dost dlouho..
Tiskni Sdílej: