Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Clonezilla - Jak vytvořit přesný obraz disku (na bitové úrovni)?
To je:
A) Když vyjmu disk a vložím nově koupený o stejné či větší velikosti, aby se přesně obnovil (i s různými utajovanými/nezobrazovanými) oblastmi (zavaděče, oblasti Windows 7, ...).
Umí to Clonezilla?
B) Chci nabootovat PC z CD Clonezilla a uložit obraz disku přímo (on the flight) zálohu na USB-flash.
Asi nejlépe, aby Clonezilla uměla vynechat "prázdné oblasti" (to prý umí) a provedla kompresi dat.
Ve kterém kroku se to nastaví? Je někde popis? V manuálu jsem to tak přesně řečeno neobjevil. Máte někdo zkušenost?
C) Vejde se například nově nainstalované dual-boot Ubuntu + Windows 7 na 8GB či 16GB USB-flash (vynechané prázdné oblasti disku a komprese dat)?
Norton Ghost (údajně neumí již obnovit Windows 7) vměstnal Windows XP + Ubuntu na 1 a půl DVD (tj. asi 6GB).
Přečetl jsem si na
Linux v příkazech - dd
a chybí mi nebo jsem přehlídnul možnost komprese a vynechání "prázdných" oblastí na disku.
Originál disk má 500GB a někde je na něm "nezobrazovaný" instalační soubor MS-Windows 7 Home, který si chci zálohovat a archivovat. Byl v ceně notebooku a tak je škoda ho jen tak smazat.
Protože notebook má jen jednu DVD mechaniku a USB vstupy, tak má představa je z nabootovaného Clonezilla-CD přímo vytvořit zálohu na USB-flash disk.
dd je dataduplikator tj jak bylo napsáno pro bitove kopirovani souboru. Protoze zarizeni typu disk je reprezentovano take souborem napr /dev/sda je jeho bitovy obraz mozno prenest na jiny disk nebo zapsat do souboru. Pokud by bylo potreba komprese je to mozne pomoci gzip nebo jineho filtru vpodstate asi takto. " dd if=/dev/sda |gip -6 > disk.img" kde if znamena input file a cesta k nemu . je mozno to udelat take bez komprese a to nasledovne: "dd if=/dev/sda of=/media/disk.img" of necekane znamena output file . podobnym zpusobem provedete kopii 1:1 na jiny disk jen misto /media/atakdale napisete cestu k druhemu disku. Snad vam tato informace pomohlaPřečetl jsem si na
Linux v příkazech - dd
a chybí mi nebo jsem přehlídnul možnost komprese a vynechání "prázdných" oblastí na disku.Originál disk má 500GB a někde je na něm "nezobrazovaný" instalační soubor MS-Windows 7 Home, který si chci zálohovat a archivovat. Byl v ceně notebooku a tak je škoda ho jen tak smazat.
Protože notebook má jen jednu DVD mechaniku a USB vstupy, tak má představa je z nabootovaného Clonezilla-CD přímo vytvořit zálohu na USB-flash disk.
/dev/sda
pak to zahrnuje i MBR a partition table, nebo jen jednotlivé oddíly např /dev/sda1
.
Norton Ghost - to byl opravdu ve své době šperk v SW. Symantec svou akvizicí ten Ghost pohřbil. Byl jednoduchý na obsluhu a jednoznačný v ovládání. A hlavně excelentně cokoliv obnovil.
Všichni nástupci (i placení Acronis, ....) jsou komplikovaní, musí se instalovat, zažerou se do systému, .. no bída.
Clonezilla je zadara, ale zůstala stát před cílem (dle mne úmyslně). Kdyby dotáhli, co se už dlouho očekává, že lze zapisovat na více DVD, tak je skvjeeelá/ý.
...na cílovem místě clonezila vytváří obraz dělený po 2GB kouscích takže jistě by nebyl problém po 2 kouscích přestat a nechat vyměnit DVD..
Na oficiálních stránkách se o tom nezmiňují a dokonce popírají. Takže pro mne novinka.
Ghost byl jednoduchý v tom, že se nabootoval z diskety či USB-flash. Vybralo se - zapiš na boot-ovatelná DVDs - a jel. Výhodné pro archivování. Obnova pak byla jen nabootovat první DVD a pak krmit případnými dalšími DVD. Disky mohly být původní, nebo větší či menší (samozřejmě s dostatečnou kapacitou).
Tiskni Sdílej: