Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Wasmer byl vydán ve verzi 5.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
X.Org X server 21.1.14 a Xwayland 24.1.4 řeší bezpečnostní chybu CVE-2024-9632 využitelnou k eskalaci práv. Pochází z roku 2006 (xorg-server-1.1.1).
Společnost Apple představila nový Mac mini. Menší, výkonnější a zároveň uhlíkově neutrální. S M4 nebo M4 Pro.
Byla vydána (𝕏) říjnová aktualizace aneb nová verze 1.95 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.95 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byl vydán Mozilla Firefox 132.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 132 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Jan Gruntorád byl včera večer ve Vladislavském sále Pražského hradu během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti techniky. Gruntorád je český informatik a manažer, patří mezi průkopníky internetu v České republice a je často označovaný jako 'Otec českého internetu'. V roce 2021 byl uveden jako první Čech do Internetové síně slávy. Mezi léty 1996 až 2021 byl ředitelem sdružení CESNET.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také Silverblue a Kinoite a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Přehled novinek ve Fedora Workstation 41 a Fedora KDE 41 na stránkách Fedora Magazinu.
Ahoj,
mam 3x mikrotik, kazdy ma dva eth porty, pripojil jsem je vsechny do switche pres jeden port a druhy je pouzit pro samostatnout sit.
R1 - 192.168.1.0/24 : eth2 , 10.0.0.1/24 : eth1
R2 - 192.168.2.0/24 : eth2, 10.0.0.2/24 : eth1
R3 - 192.168.3.0/24 : eth2, 10.0.0.2/24 : eth1
Routery se navzajem vidi, pouzivaji paterni spojivaci sit 10.0.0.0/24, na kazdem routeru jsem nakonfiguroval OSPF jako backbone id: 0.0.0.0, pridal instance, area, network 10.0.0.0/24, interface (nastavil md5 a klic), povolil redistribuce static+connected routes.
Toto vse maka, routery se vidi s ospf jede, jen mi je zahadou, ze kdyz zapnu redistribuce-other-ospf tak nemam v routovacich tabulkacha duplicitni zaznamy, ze dana sit je dostupna pres nap.r1 a r2 (ten by mel mit horsi metriku), tedy aby routery redistribubvaly i routy naucene z ospf, abych mohl mit alternativni cestu do site, kdyz to prime spojeni nahodou umre, co delam blbe?
Řešení dotazu:
Diky za vycerpavajici popis, presto mi vrta hlavou proc se OSPF nenauci i alternativni cestu k cili pres druhy router, samozdrejme pouzivat ji defaultne nebude jelikoz ta alternativni trasa bude mit horsi metriku (pripocita se k ni cena trasy k router ktery cestu).
Mozna je problem v tom zapojeni, routery jsou pripojene k sobe jednim rozhranim pres switch, takze to nejsou zadne alternativni trasy, jelikoz se vsichni vidi, aby to fungovalo jak rikam asi bych musel routery zapojit mezi sebou do trojuhelniku, kazdy by mel tedy jedno rozhrani k sousedoi.
Diky za vycerpavajici popis, presto mi vrta hlavou proc se OSPF nenauci i alternativni cestu k cili pres druhy router,Protoze OSPF (narozdil od RIP nebo BGP) se neuci cesty, ale topologii site. Kazdy router v ramci OSPF zna kompletni topologii, takze si vzdy spocita tu nejkratsi (a kdyz dojde k nejakemu vypadku, tak proste upravi topologii a prepocita cesty).
Tiskni Sdílej: