abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    K open source herní konzole Picopad přibyla (𝕏) vylepšená verze Picopad Pro s větším displejem, lepšími tlačítky a větší baterii. Na YouTube lze zhlédnout přednášku Picopad - open source herní konzole z LinuxDays 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.5. 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    16.5. 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (78%)
     (5%)
     (9%)
     (8%)
    Celkem 363 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Kdy Zed na Linuxu?

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    9.5. 21:11 | Ladislav Hagara | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.5. 22:02 RealJLo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Moc zajimavy cteni! A taky odpoved proc vetsina linux vyvojaru tohle nechce resit a radeji pouzije Electron/Chromium byt za cenu pametove narocnosti. Jako netusim jestli nekdy Linux/Vulcan/Zed bude rychlostne porovnatelny s Mac/Metal/Zed ale doufam, ze to mnoho zaslepenym fanouskum linuxoveho desktopu otevre oci v jake bide ten desktop je.
    9.5. 23:05 tacoberu | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    V čem by měla spočívat ta zaslepenost? V čem bychom měli otevřít oči? Jak by se to prozření projevilo?
    10.5. 00:14 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Cetl jsi odkazovany post? Vyvijet desktopove aplikace pro linux je proste picovina.
    xkucf03 avatar 10.5. 00:35 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Přenositelné GUI aplikace
    A jak si vysvětluješ to, že spousta aplikací se staví nad přibaleným Chromem a píše v JavaScriptu (a spol.), místo toho, aby použili nativní možnosti Windows nebo MacOSu? Tohle je obecný trend a nemá to s GNU/Linuxovým desktopem nic společného (všude možně tu na GNU/Linux kydáš špínu, takže podle tebe nedává smysl, aby na něj autoři softwaru brali ohledy a dělali kvůli GNU/Linuxu aplikace multiplatformní).

    V GNU/Linuxu můžeš napsat GUI aplikaci nad Qt, GTK a několika dalšími GUI toolkity. Všechno je to přenositelné na další platformy (což se o nativních aplikacích pro MacOS říct nedá a u Windows to jde někdy přes Wine, což bych ale za skutečnou přenositelnost/multiplatformnost nepovažoval). Pro systémy, kde tyhle GUI toolkity nejsou (v balíčkovacím systému), k aplikaci to Qt/GTK/atd. prostě přibalíš. Stejně jako by tam někdo přibalil Chrome + X dalšího balastu.

    Aplikace nad Qt jsou nativní aspoň v KDE (a pár dalších prostředích). Aplikace nad GTK jsou nativní aspoň v GNOME (a pár dalších prostředích). Aplikace napsané nad Chromem/Electronem nejsou nativní nikde. Každá vypadá jinak, podle toho, jak se daný programátor v HTML nebo UX/UI expert vyspal a na jakém módním trendu zrovna frčí.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    10.5. 02:43 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Kdyz aplikace nepotrebuje low level hw tak se muze klidne psat i v php. Sid by ti mohl vypravet. Kdyz chces vymacknout z hardveru maximum tak te javascript nezachrani. A qt/gtk - tohle je pro vyvojare peklo - mas stovky distribuci a ruzne verze, ruzne kombinace vseho mozneho a nemas jak odtestovat vse takze to delas pro dve distribuce nebo se na to vyseres a delas komercni sw pro komercni os.
    10.5. 07:09 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Zase davka ,"mudrosti" od patlala vo wordpresse. Celkom funny, ze sa tak ochotne vyjadrujes k hocicomu ked nerozumies uplne lahkym veciam. Aplikacia potrebuje low level hw?. Pre ui? Asi by bolo fajn keby si si trocha osviezil ako sa pisu aplikacie. Co realne ti brani mat napr flutter appku (detail ako funguje ui je pre teba zlozity tak ho vynechame) a mat tam c++, rust, xxx kod na low level veci. Jasne pre wordpress take veci neriesis. Pre hocijaku mid size firmu neni problem prepisat ui do gtk keby chcela. Tvoje rozne verzie atd je nezmysel. Ide vzdy len o peniaze. Ci preco vyvojari hier nerobia aaa hry pre super system co pouzivas?
    10.5. 11:52 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Je videt, ze jsi nikdy pro linux nevyvijel. Jdi si lepit sve php sracky side.
    10.5. 12:52 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    je to celkom humorne, ale mas nejaku obsesiu na PHP? Snaz sa chapat, ze nie kazdy ma rad tvoj milovany Wordpress (svoju vyhovorku o 1$ a 5 strankach nemusis opakovat) a ze nie kazdy programuje v PHP. (aj ked mozno aj sam veris, ze je v nom aj MacOS). A zase ta musim sklamat tvoje predikcie su rovnako zle ako tvoja schopnost chapat virtualizaciu. Naopak pre linux sa pracovalo skvele.
    10.5. 15:40 tacoberu | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Psát v Qt nebo GTK zas taková radost není (osobně upřednostňuju GTK). Určitě by se daly na těchto toolkitech daly najít nedostatky. Od @RealJ se je ale nedozvíme. Na jeho obranu nutno říct, také jsem takovej byl. Přihlásil jsem se na nějaké fórum a vykřikoval jak jsou Windows na prd. No, už jsem vyrostl. Windows jsou sice stále na prd, ale už to nemám potřebu tak vykřikovat :-)
    xkucf03 avatar 10.5. 20:45 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Psát v Qt nebo GTK zas taková radost není (osobně upřednostňuju GTK). Určitě by se daly na těchto toolkitech daly najít nedostatky.
    Ono s každou technologií si člověk užije svoje. Pokud si vývojář občas pořádně nezanadává, tak dělá jen triviální učebnicové příklady nebo o tom jen četl :-)

    Nicméně šlo mi hlavně o to, že máme na výběr z několika možností – v zásadě:
    • Používat nativní prostředky dané platformy – pak máme perfektní integraci s tou jednou platformou, ale není to přenositelné (tahle varianta se dá vylepšit tím, že aplikaci rozdělíme na víc vrstev a přepisujeme/vyměňujeme jen tu GUI vrstvu, zatímco zbytek zůstává na všech platformách stejný)
    • Používat nějaký přenositelný GUI toolkit (Qt, GTK, Java/Swing, Java/FX, Electron atd.), a pak aplikaci napíšeme jen jednou, běží všude a všude vypadá stejně (případně se ten toolkit snaží zapadnou a přizpůsobit se dané platformě). Výsledek je multiplatformní, ale za cenu, že ta integrace nikdy nebude úplně dokonalá, vždycky ta aplikace bude na dané platformě tak trochu hostem.
    • Napsat si vlastní GUI toolkit nad nějakým základním rozhraním, jako je framebuffer nebo OpenGL. To je dost podobné předchozí variantě, ale máme vše pod kontrolou a taky je to mnohem víc práce.
    • Pokusit se vytvořit nějakou obecnou abstrakci, která se bude překládat na nativní UI dané platformy. Teoreticky ideální varianta, ale pokud to má dávat dobré výsledky i pro netriviální aplikace, tak je to opravdu hodně práce.
    Snažil jsem se poukázat na to, že Qt/GTK spadají do stejné kategorie jako ten Electron – vždy musím přibalit k aplikaci daný toolkit (teď nepočítám tu optimální možnost, že vhodnou verzi mám v balíčkovacím systému daného OS, což v GNU/Linuxu poměrně často platí) a jestli je to Qt, GTK nebo Chrome, to už je relativně jedno.

    RealJ náhodně poukazuje na různé nedostatky, ale nenabízí žádné řešení a k tomu náhodně míchá výhody a nevýhody různých variant, aniž by ta diskuse někam směřovala.

    Shodou okolností zrovna teď dělám takovou studii přenositelné aplikace… až to bude publikovatelné, hodím sem odkaz.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    11.5. 08:59 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Electron jako jadro pro zobrazovani pouziva totez, co pouziva Google ve Chrome = logicka konsekvence je, ze Google je velmi zainteresovan na stejne veci, kterou Electron muze "jen" prebrat.

    GTK - retardismus psanej v cecku, QT - neznam kvalitu, C++ (coz vymezuje tridy bugu a problemu a moznost pouziti - u jinych jazyku nez C++ muze byt bottleneck napr. kvalita toho wrapperu)

    now go figure, proc tolik projektu voli Electron..
    11.5. 20:01 tacoberu | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    +1

    Napsat si vlastní GUI toolkit nemám rád. Sice je to strašně oblíbené a jednoduché, ale má to pro mě zásadní nevýhodu, že to nerespektuje chování dané platformy. Ne jen look&feel, ale i používání tabulátorů, menu, HIG.

    Electron má nevýhodu navíc tu, že do systému nezapadne nikde. Vždycky to je jen webová aplikace.

    Osobně používám kombinací způsobu 1 a 4. Mám deklarativní popis kde to jde (bod 4), který se následně řeší prostředky dané platformy (bod 1).

    Největší prča je to právě v případě, kdy chcete dělat aplikaci, která poběží jak na desktopu s mega monitorem, tak i na telefonu s malinkatým. V tomto nám webové aplikace krásně prošlapali cestu.

    Na tvou studii se těším.
    12.5. 20:37 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Snažil jsem se poukázat na to, že Qt/GTK spadají do stejné kategorie jako ten Electron – vždy musím přibalit k aplikaci daný toolkit (teď nepočítám tu optimální možnost, že vhodnou verzi mám v balíčkovacím systému daného OS, což v GNU/Linuxu poměrně často platí) a jestli je to Qt, GTK nebo Chrome, to už je relativně jedno.

    Qt rozhodně nespadá do stejné kategorie jako Gtk a už vůbec né Electron. Qt má 100% nativní look&feel na Linuxu i Windows (tam to, pravda, dneska není tak těžké, když samotné Windows mají asi 5 vzhledů/toolkitů, které se tak dají považovat za nativní...) a tak 80% na MacOS. Tomu se Gtk neblíží ani náhodou, s přivřenýma očima (v KDE vypadají Gtk aplikace jako pěst na oko na rozdíl od Qt aplikací v Gnome - kvalita "transformačních" stylů jako adwaita-qt je úplně jinde, než pokusů ze strany Gtk, pokud vůbec existují) má nativní vzhled na Linuxu, ale na Windows nebo MacOS má do nativního vzhledu sakra daleko. O Electronu ani nemluvě.

    A že by Qt5 (pokud nějaký hipster dnes podporuje už jenom Qt6, není to chyba distribucí...) bylo potřeba pro nějakou aktivní distribuci "přibalovat", to je úplný nesmysl. Jediná relevantní linuxová distribuce, která ho nemá je dnes Hannah Montana Linux...

    Každý má právo na můj názor!
    xkucf03 avatar 12.5. 20:57 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přenositelné GUI aplikace
    Já byl v tomhle raději opatrný a nechtěl jsem to sem psát, abych neprovokoval zbytečnou diskusi, protože sem samozřejmě hned naběhnou obvyklí podezřelí a začnou o tom, jak je distribucí moc, jsou v nich různé knihovny v různých verzích nebo že něco nevypadá 100% nativně atd.

    Takže souhlasím – a tím spíš GNU/Linux nemůže být příčina, proč někdo píše desktopovou aplikaci v Electronu a nelze to na GNU/Linux svádět.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    10.5. 15:35 tacoberu | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Takže nic?! Grafomanství?
    10.5. 08:59 Sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    To je hlavne nepochopenie autora o vyvoji multiplatform aplikacie. Napisem aplikaciu pre win32 (bez abstrakcie) a potom som prekvapeny ze existuje metal. Alebo napisem jadro prehliadaca a som prekvapeny, ze na IOS ho nemozem pouzit (donedavna) a musim sa integrovat na ich jadro. Windows sam o sebe ma x roznych api na tie iste veci takze pulse audio vs pipewire je uplne rovnaka diskuzia ako asi rozne api pre siete vo windows. X11 vs Wayland je pre novo portovanu appku na diskuziu? V akom vesmire. Predpokladam, ze svoju appku teda aj na macos maju v opengl. (wait MacOS predsa nevymysla nove nepotrebne api ako Metal, to je predsa znak Linuxu). Pride mi to trocha ako uplne nezmyselne vyplakavanie aj pri balickoch. Nech urobi dobru aplikaciu umozni aby sa dala dobre balit a komunita pre tu ktoru distribuciu mu to rada zabali. Alebo pouzijem napr fpm. Alebo snap flatpak... A kym niekto ako dement RealJ zacne kvilit o balickovani tak nech sa pozrie na msix pripadne msi co je to peklo.
    10.5. 10:02
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

    troll

    Zobrazit komentář
    10.5. 12:56 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    kedze si vtak je mozne, ze niektore slova a vety tvoj mozog celkom asi nechape. Vravim nieco o komercnom zamere? Alebo si sa po tazkom boji naucil napisat "komercny zamer" a teraz sa chces pochvalit ako prvacik ked povie cudzie a jemu nezname slovo samozrejme v zlom kontexte.
    12.5. 10:38 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Pokud nemas s necim komercni zamer, tak to samozrejme muzes delat 10x pomaleji a 20x mene kvalitne nez lide, kteri ten komercni zajem maji, a klidne nejak zcela nepochopitelne pro kohokoli jineho nez tebe. Sky is the limit.
    10.5. 12:26 RealJ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Ubalit msi je pohoda. Ubalit aplikaci pro 356 ruznych linuxu je nemozne. Takze furt budes podporovat jenom par distribuci. Anebo to dopada tak ze mas instalaci make install a doufas ze to bude fungovat. Ale je videt ze vis o vyvoji pro linux uplny hovno side, neco jsi si u paseni ovecek nacetl, ale ta realita je u linuxu proste spatna.
    10.5. 13:05 sid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    ako vzdy placas o niecom o com nic netusis. Vzdy ma udivuje ako sebavedome sa tu ohanas kdecim o com nic netusis (testovanie, docker), prvykrat to zistis az ked to tu niekto pouzije, potom si pozries nejaku stranku a za minutu sa citis ako expert. Co je zlozite na chapani vety, ze to bez problemov niekto zabali kto v konkretnom systeme je doma? Chces mi povedat, ze napr oracle podporuje vsetky distribucie? Alebo budeme fungovat v mode uber trolling doniesiem ti arm dosku a budem sa cudovat aky je macos shit ze na nej nevie bezat?
    11.5. 09:11 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    tech par komercnich aplikaci pro linux, co jsem potkal, proste rekne "redhat 6, redhat 7" a ty kvuli napr. ty db koupis do firmy redhat

    presne tak, nikdo se nebude srat s brodenim v hovnech
    10.5. 11:08 ujo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Když budu psát editor primárně pro linux/windows a pojede blbě na macu, tak by si měli zaslepení uživatelé macu otevřít oči, aby zjistili v jaké bídě mac je? :-D
    10.5. 13:33 hm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Jen do toho. Linuxak hned dostane sileny napad, ze to musi podporovat TTY a udela 666ty klon vi-emacsu akorat s obskurnejsimi klavesovymi zkratkami a pujde to rovnou do kose :-D
    10.5. 09:58 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Vzdyt to nic neumi. Cislo jedna Git napr. Ve features se prsej dnes naprosto beznejma vecma vyplyvajicima z pouziti language serveru apod. Jo a rychlosti - startu editoru, napsani znaku, komici, kdyby radsi totez ukazali na nejaky hodne velky codebase u 5k radek filu..
    10.5. 10:00 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    k tomu nic neumi je hodne zarazejici neproklamace pouziti tree sitteru v dnesni dobe
    10.5. 10:15 Madragora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    VS Code v rannich verzich taky nic neumel v porovnani s napr. Atomem. A kde jsme dnes? Proste Zed ma postupny vyvoj a pridava ficury az jsou hotove. Kdyz ti nevyhovuje soucasna verze tak si pockej.
    11.5. 08:52 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    vscode melo extensions, jiny lidi mohli tvorit chybejici funkcionalitu, zed je nema, coz je asi nejstupidnejsi design decision (vsechny editory, ktery prezily test casem, umoznuji programatorovi nejak doprogramovat funkcionalitu)
    11.5. 23:24 krtek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Nema jen ted ale je to v roadmape. Btw mcedit prezil test casem a nerozsiris tam nic.
    12.5. 10:19 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    mcedit nikdo nepouziva, jedinej duvod, proc ho vubec zminujes, je jeho integrace v mc.. (kde plati jak pro mc tak pro mcedit, ze originaly, ktery mc/edit kopiruji, toho umely 100x tolik pred 10-20 lety a mc/edit je takova z nouze ctnost)

    12.5. 18:37 dred
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Jak nikdo? Vzdyt prvni prikaz kdyz otevres terminal je mc :-)
    10.5. 18:18 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    On macOS, for example, Zed makes direct use of Metal. We have our own shaders, our own renderer, and we put a lot of effort into understanding macOS APIs to get to 120FPS.
    Čemu nerozumím, když mi přijde extrémně legrační, že textovej editor má vymazlenou GPU akceleraci, používá svoje vlastní superoptimalizovaný shadery a je vytuněnej od do poslední špagety, aby na moderních systémech dosahoval snímkovou frekvenci 120 FPS?
    xkucf03 avatar 10.5. 20:48 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    +1 někteří tyhle HW prostředky využijí k tomu, aby udělali fotorealistickou 3D hru a jiní ten výkon spotřebují na vykreslování GUI textového editoru…
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Jendа avatar 11.5. 03:45 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Taky mě to zarazilo. Kolik FPS měly IDE třeba v éře Windows XP, čistě na CPU? Alespoň 12 snad jo, ne? A dneska nejsou procesory alespoň 10x rychlejší?
    Jendа avatar 11.5. 03:48 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    (schválně jsem si vybral WXP - protože tam už byl různý pokročilý antialiasing jako ClearType atd., a různé Eclipse, Delphi a VisualStudia 2003 už uměly docela dost věcí. Takže se nejde vymlouvat „jasně, TurboPascal byl rychlý na 386, ale nic neuměl“)
    12.5. 11:52 podlesh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Překvapivě, v éře WXP už takové věci "čistě na CPU" dávno neběžely - a pokud ano, tak ten výkon byl naprosto otřesný. Což bylo vidět právě na linuxu s exotickou grafickou kartou (pamatuji osobně).

    Trochu jiná věc je že samozřejmě nikdo neřešil takové veci na aplikační úrovni - prostě použil správné API.
    12.5. 08:53 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Kolik FPS měly IDE třeba v éře Windows XP, čistě na CPU? Alespoň 12 snad jo, ne? A dneska nejsou procesory alespoň 10x rychlejší?

    Lépe už bylo...

    Každý má právo na můj názor!
    11.5. 09:02 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    pridava to vice lesku pri lesteni hovna

    a rovnez nemeri ty fps pri nejaky zajimavejsi zatezi - LSP s velkou codebazi, otevrenejch x souboru a editace nejakyho o velikosti nekolik tisic radek..
    11.5. 22:37 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Máš točící se kolečko s perfektníma 120 FPS, zatímco backend 5 minut chroustá nad tím textem
    12.5. 10:21 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    no nejen to LSP, napr. nezminuji integraci tree sitteru, cili nejaky neplechy mozna nastanou uz daleko driv u syntax highlightingu vetsiho souboru
    12.5. 06:28 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Myslim, ze hejt Linuxoveho desktopu v prvnim komentari nesouvisi s obsahem toho blogpostu. Kdyz se pri psanikpduktetej ma bejt casem multiplatformni soustredim na jednu konkretni platformu a jeden jeji framework, muze se mi stat ze to co povazuju za univerzalni abstrakci nad platformou, bude biasnute na tu platformu na kterou to pisu. Takze se mi muze stat, ze dodatecne zobecneni pri zaclenovani novych platforem bude potrebovat par fasad pro odlisne nizkourovnove frameworky (Metal -> Blade) a strategie pro soucasnou podporu alternativnich implementaci (kde jedna je historicka co uz mizi a druha nova, co brzo prevladne; X vs Wayland). A muze se stat, ze to co mi (coby znalci jedne platformy) prislo jako moc prace a tristeni pozornosti, bude pro nekoho jineho (znalce jine platformy) rutina (viz velikost PR, snadnost poskladat reseni pro Linux od vic prispevovatelu). Jako by OSX nemel schizma s Intel vs Apple silicon a casto je to o tom, nechat si poradit, jak se problem idiomaticky resi v "tom druhem svete".

    Tim, ze nakonec ty platformy jdou sloucit pod konzistentni sadu abstrakci, jde jen o zajimavou peripetii, ne o dukaz o fundamentalni nepouzitelnosti Linuxu. Drzim jim palce, aby se nevysilili na FPS ktere jdou ozelet a zbylo jim dost sil na user experience a nejakou tu killer feature. Zatim to nema cenu zkouset, VS Code je sice moloch, ale se skvelym ekosystemem a bohate staci. Kdyby casem Zed prebral roli podvozku a ekosystem rozsireni se presunul na nej, proc ne. Ale: Stejne budou za cas implementovat webovou podobu editoru, aby umoznili rezim s tenkym klientem podobny jako coder.com/code-server a prohlizec...
    12.5. 10:31 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Toolkit pro vykreslovani je to posledni. Fundamentalni nepouzitelnost linuxu jakozto "driveru" pro beh toho ci onoho desktopoveho je proste to, ze se to v prumeru v globalu moc casto sere a vyzaduje to babysitovani. Nemuzes to proste jen tak prdnout na laptop a zapomenout na to, bezny sedy veci, uspavani, graficky drivery, rozbijeni pri updatech apod.. V tomhle smyslu jsou dnes mnohem dal Windows, byt si o nich nemyslim nic moc dobryho z jinejch duvodu. Ale proste v globalu v prumeru takto pouzitelne jsou. Macos je samozrejme jinde, 99.99% spolehlivost, neni nutny tam doinstalovavat nejaky WSL, vpodstate se clovek muze tvarit, ze je na linuxu se vsema obvyklejma toolama no a jako bonus ekosystem tvurcu aplikaci, kteri na prvnim miste maji uctu k casu / komfortu uzivatele (to je imho hlavni rozdil oproti Windows a tem hovnum na nich).
    12.5. 13:33 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Heled, to co popisujes bude asi tvejma rukama - kdyz vis co delas, tak je to presne naopak. Zena ma asi deset let jablko, ja pres dvacet let Linuux a obavam se, ze drbacku ksem zazival je prave s jejim OSX.

    Aktualizace co monoliticky stahujou desitky giga bordel, petkrat otocej system kterej bootuje pomalu jak XPcka a u nichz se modlis aby napotreti dobehly. Opruz se skenerem, opruz s MTP pro prenos souboru z Androidu po kabelu, loveni skrytejch klavesovejch zkratek pro zpristupneni nekterych nastaveni, magicky prikazy v terminalu, rucni hledani softu mimo store a ad-hoc aktualizace jak na Widlich, opruzovani at povolim nedobrovolne volitelnej sync do iCloudu... Trava tam neni zelenejsi, fakt ne. Ale uzivej si to co ti vyhovuje a chod prosim radsi plakat na OSX fora, ne ma Linuxovy - najdes si sprizneny duse a ulevi se ti. B-)
    Jendа avatar 12.5. 15:28 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Heled, to co popisujes bude asi tvejma rukama - kdyz vis co delas, tak je to presne naopak.
    Já nechápu jak tohle může být rukama - k uspávání ani grafice (Intel) nebylo potřeba udělat doslova vůbec nic. Funguje to i bez rukou. Na různých noteboocích různých výrobců.
    12.5. 17:13 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Intel?

    Zapomnels dodat "na ruznych distribucich", "na ruznych planetach", "pod vlivem ruznych psychotropnich latek" a dalsi.

    Jendа avatar 12.5. 17:33 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Intel?
    Chce to buď použít mozek (znalost toho, že většina prodávaných notebooků je s integrovaným Intelem, a tedy příspěvek asi mluví o nějakém jiném nasazení), nebo si rozkliknout ten odkaz a přečíst si All GPU makers retained their overall market share with Intel securing the top spot with 68%, NVIDIA with 18% and AMD with 14% of all GPUs (dGPUs & iGPUs).
    13.5. 09:04 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Kdyz je rec o problemovejch driverech, tak to nemuzes redukovat na laptopy. Na desktopu ma Intel zanedbatelny procenticko, ty karty jsou na cokoli jinyho nez jen zobrazovani nepouzitelny.
    12.5. 17:20 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    jinak vysvetleni, jak to muze byt rukama, zde
    Jendа avatar 12.5. 17:30 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Doslova 15 let starý článek o tehdy nové platformě (sám jsem si EEE 1005 koupil o rok později a všechno už bylo out of the box).
    12.5. 20:51 Martin Tůma | skóre: 39 | blog: RTFM | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Ono je to ještě vtipnější - dnes, po těch 15 letech, na tuhle kategorii strojů ty Windows často už ani nenainstaluješ, jsou to většinou Chromebooky/Androidbooky s ARMem, které pro Windows ani nemají drivery... A když ano, tak spouštět tam emulované x86 binárky (Windows arm binárky většina aplikací vůbec nemá) je "user experience", která se s linuxem vůbec nedá srovnat. Ale ne tak, jak by si pan koroptev představoval...
    Každý má právo na můj názor!
    13.5. 09:07 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Inu typickej use case linuxtarda, instalovat sracky na 15 let stary stroje. Typickej use case produktivniho cloveka naproti tomu je vybrat si hw dle potreb a nasledne zjistit, ze je potreba rok pockat, nez to linux dozene (jak mi viz vyse nekdo potvrzuje..). Ja si to nemusim predstavovat, ja proste o tom jen nesirim lzi prizmatem vasich ruzovejch brejli.
    Jendа avatar 13.5. 09:43 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    instalovat sracky na 15 let stary stroje
    Ne, on mluvil o současných ekvivalentech EEE 901.
    13.5. 09:23 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Analogie toho, kdyz si dnes koupis novej stroj. Za rok mozna ok (to tvoje "vsechno" je samozrejme obvykla linuxtardi lez).
    13.5. 11:13 marmax
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    běž už do zádele, kikote, a neotravuj svými toxickými negativními (a hlavně nekonstruktivními) připomínkami - ideálně, když se odsuneš třeba na zive.cz
    13.5. 13:22 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    12.5. 13:39 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Tvarit se ze jsi na Linuxu muzes s OSX verzi WSL - iTerm2, homebrew, premapovanim klaves (Ctrl+C, Alt+Tab), externi klavesnici (Del, PgUp/PgDn), Docker desktopem a dalsim balastem. Jo, kdyz uz to nastavis, tak se to zacina blizit k Linuxu, ale dre to. Ale v pohode, uzivej, kazdej ma rad neco jinyho...
    12.5. 15:23 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    Proc bych se kurva mel blizit linuxu kdyz mam pod kapotou Macu certifikovanej unix s temer zadnym GNU hnojem?
    12.5. 17:16 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kdy Zed na Linuxu?
    predchozi koroptev fejk

    spravne ten komentar mel bejt "v prvni chvili, kdy se tak nebudu moci tvarit, tak hodim ten linux do virtualu, jako to udela kazdej slusnej clovek i ten na windows, na zeleze to na desktopu bude provozovat jen blazen"
    xkucf03 avatar 12.5. 20:28 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše GNU/Linux na desktopu
    Máš to skoro dobře, jen je to přesně naopak. Na fyzickém, železe GNU/Linux (nebo jiný svobodný OS) a proprietární odpad pouštět ve virtuálce, když už (případně mít těch fyzických strojů víc a oddělit to na hardwarové úrovni včetně firewallů).

    Dual boot jsem měl naposled za dob Windows XP. Od té doby mám všude GNU/Linux. Tolik tedy k těm výkřikům o jeho „nepoužitelnosti na desktopu“.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    13.5. 06:24 ~
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux na desktopu
    Ja mam podobnou zkusenost. Naposledy jsem mel dualboot nekdy v roce 2009 - jako novy majitel Mac Mini. Rozdelil jsem tedy disk 50:50 OSX:Win7. Po mesici jsem zistil ze Win moc uz nepotrebuji a tak jsem to predelal na 80:20. Po dalsim mesici jsem Win zahodil a "pro jistotu" drzel uz jen na externim usb disku... Linuxy jsem pouzival jen vzdalene takze virtualizovat ani nebylo co. Z casu na cas nahodim VirtualBox kdyz je potreba neco v linuxu osahat ale jinak jedu v podstate 100% macOS jako desktop.
    13.5. 09:11 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux na desktopu
    Logicka falace je ve zduvodneni toho, co ma bezet na fyzickem zeleze. Dle tebe je ten relevantni duvod, ze tam nechces mit proprietarni bordel. Dle me je ten duvod, ze tam chci mit sw, ktery bude umet korektne pouzivat vsechny ficury hw platformy, ktery ovlivnujou muj komfort, u laptopu treba vydrz baterky, u desktopu treba vubec moznost hrat hry atd. atd..

    Fundamentalismus vs pragmatismus. Resp. idiocie vs racio. Ale tisic lidi, tisic chuti.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.