Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
V článku se popisuje jednovláknový embedded http server postavený nad knihovnou Qt. Originál článku včetně dokumentace vyšel na našem webu: Hobrasoft.cz
Beaglebone Black se od původní desky liší. Jak připojit teploměr v novém systému?
Zařízení loop používám při práci s Linuxem už dlouhé roky. Zařízení loop je šikovné, pokud potřebuji přimontovat do systému například ISO obraz CD-ROM - ale to je věc, která je dnes už trochu mimo.
Některé programy, které vyvíjíme (Fotomon, Měření) , používají množství různé statistiky. Moje chápání statistiky je spíše klasické, ale existuje ještě jiný pohled na statistiku - Bayesiánská statistika. Rozhodl jsem se jí porozumět a naučit se ji prakticky používat.
Knihovna Qt má vestavený editor html textu - třídu QTextEdit. Potíž je v tom, že editor nemá jakékoliv ovládací prvky, kterými by se dal text v editoru formátovat. Proto nám náš občasný firemní kolega Jiří Procházka vyrobil jednoduchý editor, třídu MRichTextEdit, abychom měli co použít v aplikaci Deko the CRM.
Jednoduchý nástroj pro dálkovou správu: Hobrasoft Remadmin.
Je lepší pokračovat v danění procentem z příjmu, nebo přejít na daňovou evidenci?
Vyrobit jednoduchý počítač pro sběr dat je dneska poměrně jednoduché - najdete si jednodeskový ARM počítač, zaměstnáte hardwarového vývojáře a necháte si navrhnout rozšiřující desku. Nakonfigurujete dodaný linux, nainstalujete databázi, webový server, svoji aplikaci pro sběr dat a je to.
Minulý týden jsem psal o tom, jak připojit k desce BeagleBone teploměr. Že to jde, jsem ukázal názorně na stránce http://beagle.bravenec.eu (nyní funguje už i přes IPv4).
proč používat Twitter? Dostanete dobře zavedené prostředí pro zadávání novinek na svých webových stránkách!
Po letech skladování několika bitcoinů z dob, kdy se daly vytěžit na Athlonu za pár týdnů, cena opět hezky vystoupala a tak jsem si řekl, že je čas opět utrácet. Nečekal jsem, že narazím na podvodníky.
Jsou to téměř na den dva roky, co jsem zde na abclinuxu napsal zápisek o IPv6 s provokativním názvem "IPv4 nefunguje! Ať žije IPv6". V době, kdy jsem svůj zápisek v blogu psal, jsem se ani nedokázal představit, jak budu jednou za IPv6 ještě vděčný.
Jsem možná jedním z nemnoha lidí, kterému se líbí procesor Bulldozer.
Když jsem začal před pár týdny experimentovat s IPv6, začaly mi docházet některé věci, především ta, že IPv4 je zbytečně složité a že čím dřív přejde internet na IPv6, tím bude má práce síťového administrátora jednodušší. Ostatně o IPv6 už jsem zde jeden zápisek zvěřejnil.
Docházejí IPV4 adresy. Co s tím? Je to jasné - nainstalovat IPV6.
Plasmoid stockcharts nyní umí kreslit do grafu vlastní signály a komentáře na základě uživatelských skriptů v JavaScriptu.
V poslední zveřejněné části seriálu o účetnictví KMyMoney mi anonym bez zkušeností s účetnictvím do diskuse napsal, že je úchylné sledovat každou desetikorunu, kterou půjčím kamarádovi v hospodě. Fajn, tak jsem úchyl, to mi nevadí. Nejhorší bylo zvyknout si sám na sebe, a když mi moje úchylky občas někdo připomene, už mě to nerozhází.
V souvislosti s právě vycházejícím seriálem o účetnictví KMyMoney se na mě obrátil kamarád s prosbou o radu. Nikdy se o peníze moc nestaral, takže nikdy moc peněz ani neměl.
Kdysi před lety jsem zde pro abclinuxu napsal seriál článků o personálním účetnictví GnuCash. Toto účetnictví jsem už před pár lety opustil - chvíli jsem si vedl finanční přehled v KMyMoney (až do nástupu KDE4), potom v nějakém vlastním udělátoru (už mě to přešlo, díky přírodo), a od začátku roku 2010 jsem přesedlal zpět na KMyMoney (verze z SVN pro KDE4 už mi přišla dostatečně použitelná). A pokud KMyMoney nezaspí o několik let nástup KDE5, zůstanu u KMyMoney na věčné časy. Nebo aspoň chvíli.
U mnoha uživatelů neustále narážím na stejný problém - naprostý chaos v poště. Ve složce s příchozí poštou mají někteří lidé typicky tisíce až desetitisíce zpráv a až několik stovek nepřečtených mailů. Osobně jsem nikdy nepochopil, jak se v tom může někdo vyznat.
Byl přede mne postaven úkol přeinstalovat počítač (firewall). Abych minimalizoval dobu, po kterou je síť odpojená, nainstaloval jsem systém pomocí Qemu na disk připojený přes USB.
S několika servery jsem převzal do správy i firewall nastavený přes shorewall. To si předělám na svůj vlastní systém, byla první věc, co mě napadla. Ale nepředělám. Nastudoval jsem si shorewall. Přece jen - nastavení je jednodušší (nižší pravděpodobnost chyby) a spousta věcí, o které jsem se musel starat sám, se shorewallem odpadá.
K úvaze o paralelním programování mě inspirovala nedávná debata s kamarádem na téma vícejádrových procesorů. Nečekal bych, že někdy začnu na abclinuxu psát blog. Stalo se. Blogy jsou zde navštěvované právě těmi lidmi, kteří mě zajímají a se kterými lze krásně podiskutovat nad některými aspekty výpočetní techniky.