Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
„... No ale dyť to je přestupek. Jakto, že trestní?“ - „Pane, protože tam ne... nebylo ehm uff… tam není jinej formulář, chápete to? Tam není jinej formulář o nahlédnutí do jinýho spisu, jo? Tak jsem musel použít takovejhle formulář.“
Každý má právo mít a sdělovat své názory, postoje a nesouhlas k různým otázkám včetně státních úředníků, ústavních činitelů a všech ostatních lidí v souladu s Ǔstavou a zákony. Je nereálné, aby úplně všichni lidé měli na všechno stejné názory. Záštita akce je v pravomoci primátora a rozhodnutí přísluší jemu včetně odpovědnosti a možných důsledků. Označování sexuální menšiny homosexuálů (tedy svých spoluobčanů, příbuzných, kolegů, přátel, učitelů, lékařů a dalších aniž to musí být zřejmé) za devianty odkrývá skutečný nádech postoje osob, které se takto záměrně vyjadřují, neboť stejnou skutečnost lze významově nezabarveně popsat například jako méně často se vyskytující (menšinovou) variantu. Takové užití je záměrné a stigmatizující i z toho důvodu, že takto nepopisují levoruké, zrzavé a další osoby s méně často se vyskytujícími (menšinovými) rysy.
Zach Wahls Speaks About Family (YouTube): "Good evening Mr. Chairman. My name is Zach Wahls. I'm a sixth-generation Iowan and an engineering student at the University of Iowa and I was raised by two women."
"Evoluční teorie by se měla předkládat jen jako teorie. Ne jako konstatování pravdy. Nemáme právo tvrdit, že to tak bylo."Joch je buď demagog nebo blbec. Jiné racionální vysvětlení prostě neexistuje. Je to zcela stejné, jako kdyby kulatost Země, oběh planet či molekulární složení látek označil za názor a teorii. Jenže to buď bohužel neví nebo to ví moc dobře a záměrně klame tak, jak jeho sympatizující ovečky chtějí slyšet. A to pokládám za smutné a krajně nebezpečné pro tuto společnost zvláště tehdy, kdy si osobu takových "kvalit" vybere premiér Nečas za poradce pro lidská práva. Co on chce radit, když neví ani naprosto základní věci o světě, ve kterém žije?
Roman Joch: Proti středověku jsme barbaři
Queer Parade Brno koncem června 2010 se zúčastnila zhruba jedna promile z odhadovaného počtu 400 000 homosexuálů v ČR (zbytek vypadal spíše na náhodné kolemjdoucí a příbuzné, kamarády či známé), tedy podobně jako před 2 lety, když jsem se přišel podívat poprvé. Z mého pohledu ne moc dobře promyšlená akce neodpovídající mediálnímu a společenskému významu. Široká veřejnost si bude pamatovat hlavně na několik hodin uzavřené centrum Brna hlídané 600 příslušníky bezpečnostních složek kvůli radikálním demonstrantům shromážděnými ve 100 metrů ulici a záběry a fotky excentrických účastníků. To rozhodně není reprezentativní vzorek ani vystupování menšiny, s níž se můžete setkat ve svém příbuzenstvu, mezi svými přáteli, známými, spolužáky, učiteli, nadřízenými i kolegy z práce, obchodními partnery, zákazníky a kolemjdoucími. A není to ani akce, která by byla zajímavá pro moje rodiče. Výzvy k adopcím dětí padající na těchto akcích také asi moc nepomohou.
Vážená paní doktorko,
píši ohledně vašeho stanoviska v tisku ohledně adopce dětí stejnopohlavními páry: http://hn.ihned.cz/c1-40238090-kocab-chce-registrovanym-povolit-adopci
Wikipedie je určena na rychlé získání přehledu v určité oblasti, kde chci získat co možná objektivní informace a nemám čas se probírat historickými prameny ani pročítat mnoho článků na různé téma. A v tomto myslím koncept encyklopedie (oproti Knolu) exceluje. (17.11.2008 18:24 Eddie)
Christopher Blizzard na blogu na hacks.mozilla.org hodnotí přínos Firefoxu od vydání jeho první hlavní verze před pěti lety. Zmiňuje úroveň podpory webových standardů, doporučení a nově vznikajících technologií mezi moderními prohlížeči.
V uplynulých letech jsem několikrát polemizoval o důvěryhodnosti (české) Wikipedie ve srovnání například s Britannicou. Nedivím se už zkušeným editorům, kteří mají o tématu rozhled, ale jsou unaveni půlročními diskusemi o podobě článků s editory, kteří porušují pravidla Wikipedie o práci se zdroji (nedůvěryhodné zdroje, nepravdivé údaje, překroucené citace). Po půlroce úsilí spolupráce na článcích, diskusních stránkách i dvou žádostí o komentář zřejmě ukončím svou snahu o to, aby se čtenáři Wikipedie dověděli, proč všechny hlavní odborné a vědecké organizace desítky let nepovažují homosexualitu za duševní poruchu a proč nelze změnit, proč podporují adopce stejnopohlavními páry, jaké navazují vztahy a proč manželství není historicky tradičně spjato výlučně s mužem a ženou.
Bylo to poklidné, předem nahlášené a povolené shromáždění. První svého druhu v České republice. Byly tam stovky účastníků a ještě více přihlížejících. Příznivci Národního odporu se přesto dopustili násilí a nevkusných výkřiků, takže se dokonce musely schovávat do šátků a kapucí. To i například Národní Straně stačilo prezentovat svůj nesouhlas transparenty. I důchodci na lavičkách a rodiče s dětmi se zájmem sledovali, co se děje. Po náměstí Svobody chodil s dvoumetrovým křížem i brněnský páter Libor Halík, známý svým postojem proti interrupcím. "Svatá Maria, matko Boží, ochraňuj nás před homosexuálními pedofily," volal Halík do svého megafonu. U přihlížejících vyvolával úsměv. Věřím, že je široké veřejnosti jasné, komu jde ve skutečnosti o vážné ohrožení hodnot naší společnosti, násilí anebo směřování nás někam na úroveň Běloruska a komu o celospolečenskou kultivovanou diskusi o následování více demokratických zemí s lepšími zákony pro soužití a možnost adopcí i proti diskriminaci.
14 tisíc stažení za minutu = 13 Gbit/s. Další 2 Gbits/s HTTP přenosu.
Net Applications: Firefox 3 ztrojnásobil svůj podílu na trhu během 8 hodin po uvedení na 3 %.
Mozilla Corporation uvedla webový prohlížeč Firefox 3 ve 47 jazycích včetně češtiny pro 3 platformy. Během 3 let bylo provedeno na 15 tisíc změn a novinek. Výsledkem je rychlejší a bezpečnější prohlížeč, který se snáze používá. Stáhne si ho rekordní počet lidí během 24 hodin?
Opera 9.50 beautifully engineered
Zajímavé. Hned po ohlášení data vydání Firefoxu 3. Ještě před pár dny počátkem června se její vývojové bety značily beta 3. Pak změnily vzhled, předevčírem se objevila RC a nyní finální verze. Nač až tak urputný shon?
Vývojáři Opery si pospíšili a vydali Operu 9.50 RC, přestože se ještě nedávné vývojové buildy identifikovaly jako beta 3. Opera 9.10 zavádějící mimo jiné ochranu před phishingem byla vydána v prosinci 2006 po Firefoxu 2 a Internet Exploreru 7 v říjnu 2006, což zřejmě nebyla dobrá pozice pro výraznou výrazné posílení tržního podílu. Ředitel Opery se nyní snaží navnadit na oficiální vypuštění Opery zřejmě během příštího týdne.
Internet Explorer 8 beta 1 si ve třech jazycích stáhly 2 miliony lidí. Vývojové verze Firefoxu 3 používá vzhledem ke stabilní verzi výrazně více uživatelů než tomu bylo u vydání předchozích řad. 2. RC Firefoxu 3 v 48 jazycích používají již více než 2 miliony lidí denně, což podle Net Applications představuje téměř 1 % na trhu, a to je více než u všech verzí Opery dohromady. Úspěch Firefoxu 3 není na úkor Firefoxu 2. Počet uživatelů Firefoxu se během 4 měsíců zvýšil o pětinu na 60 milionů aktivních uživatelů denně a celkem 180 milionů. Roste tedy rychleji než u všech jiných prohlížečů dohromady.
"Vidina promptního vydání finálního Firefoxu 3.0 se rozplývá jak pára nad hrncem." (Firefox 3.0 RC1 s kritickými chybami, vyjde asi RC2 - Jiří Macich)
Mám pocit, jako bych zahlédl stránku Blesku nebo AHA, ale ne Lupy. Ani Živě.cz by si snad něco takového nedovolilo vypustit na titulní stranu a informuje solidně. Proč takto dělají ze čtenářů blbce? Uráží mě to. Nezajímá mě vidina nějakého Macicha ani spekulace o tom zda vyjde RC2 namísto toho, aby aspoň dovedl opsat skutečnost z volně dostupného oficiálního zdroje.
Včera se konal Firefox Support Day, kdy bylo možné vést rozhovor s představiteli Mozilly. Připravil jsem přepis (bohužel se mi nedochovalo prvních několik minut s Johnem Lillym) a malé shrnutí.
Všiml jsem si, že řada lidí používá různé nástroje pro předpovědi počasí. Zajímalo by mě, s jakými máte nejlepší zkušenosti, resp. proč jste si je oblíbili. Zkoušel jsem různé služby a poskytovatele dat, ale často bývají poměrně nepřesné anebo mají nízké rozlišení pokud se týká o lokality. Na základě příspěvků v diskusi bych rád tento zápisek aktualizoval a doplnil seznam dobrých poskytovatelů služeb a nástrojů pro předpověď se stručným popisem. Předem díky za ochotu všem, kteří přidají zkušenost.
Aktualizováno: Sestavil jsem rozcestník pro služby, které po dlouhodobých zkušenostech považuji za nejlepší. Ostatní bývají pomaleji aktualizované, regionálně méně přesné (zpravidla pouze pro celou republiku nebo kraj, případně velké regionální nebo krajské město) a v časovém úseku limitované (pouze den/noc) předpovědi-nepředpovědi včetně těch televizních a rádiových. Ty kvůli tomu většinou poskytují horší výsledky. Vhodné je nespoléhat na jednu službu, ale porovnat aspoň dvě.
Rád bych se zeptal na názory a zkušenosti s různými výukovými programy pro angličtinu i jazyky obecně a pro práci s nimi, především angličtinu, případně tipy a doporučení na zajímavé učební postupy například pro výuku slovíček a podobně. Příspěvek budu průběžně aktualizovat podle námětů v diskusi.